October 2017
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
7
8
 
 
 
 
Add to Google Calendar Subscribe to Calendar Download iCal

Upcoming Activities

Add to Google Calendar Subscribe to Calendar Download iCal
Monday, October 23, 2017
Day 1
Field Trip: Band Camp at Gull Lake Centre - Leave at 4 PM

with Mr. Basaraba

Field Trip: PE 10/20 Glen Allan Rec Centre (Racquetball) 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Ardrossan Rec Centre 10:17 AM - 11:41 PM

Spin Class with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Millenium Place

with Paul Schwartz

Senior Football - League ¼ Finals @ Emerald Hills or JP Bowl (Time TBD)

with Mr. Paul Schwartz and Mr. Jon Campbell

Tuesday, October 24, 2017
Day 2
Field Trip: Band Camp - returning to AJS at 5:45 PM

with Mr. Basaraba - the Band will return to AJS at 5:45 PM

Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 2:00 - 3:00 PM

Indoor Soccer with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Millenium Place

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell

Wednesday, October 25, 2017
AJS Student Council to Ardrossan Memorial Hall 3:30 PM - 9:00 PM

with Mrs. Stefiuk

Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Field Trip: PE 10/20 Glen Allan Rec Centre (Racquetball) 8:45 - 10:05 AM

with Brandin St. Peter

Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 2:00 - 3:00 PM

Indoor Soccer with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Muay Thai Kickboxing 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Millenium Place

with Paul Schwartz

Parent Student Teacher Interviews
Time: 5:00 pm - 8:00 pm
Thursday, October 26, 2017
AJS Student Council to Ardrossan Memorial Hall 3:30 PM - 9:00 PM

with Mrs. Stefiuk

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Millenium Place

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell

Field Trip: PE 30 Jujitsu 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Rec Fit 7 - Millennium Place

Indoor Soccer with Mrs. Gordulic

Grade 10-12 Students and Parents: 5-6 pm Learning Clicks Scholarship and Bursaries Session
Location: Theatre

with Mrs. Richardson

Grade 12 Students and Parents: 6:30pm Grad 2018 Meeting
Location: Theatre

with Mrs. Richardson

Sr. Varsity Grils Volleyball Practice with Concordia University 6 PM - 9 PM

with Mrs. Stefiuk

Youth Volunteer Fair from 9 AM - 3 PM.

with Tamia Richardson

Parent Student Teacher Interviews
Time: 5:00 pm - 8:00 pm
Friday, October 27, 2017
AJS Student Council to Ardrossan Memorial Hall 3:30 PM - 9:00 PM

with Mrs. Stefiuk

Jr. Varsity Ladies Volleyball - Jr. Tri-Volley Tournament

with Brandin St. Peter

Senior Football - League Semi Finals @ JP Bowl (Time TBD)

with Mr. Paul Schwartz and Mr. Jon Campbell

Sr. Varsity Ladies Volleyball - Vegreville Tournament

with Nadine Stefiuk

Saturday, October 28, 2017
Jr. Varsity Tri-Volleyball Tournament

Kelly Ferguson

Sr. Varsity Ladies Volleyball - Vegreville Tournament

with Nadine Stefiuk

Sunday, October 29, 2017
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, October 30, 2017
AJS Student Council to Ardrossan Memorial Hall 3:30 PM - 9:00 PM

with Mrs. Stefiuk

Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 8:43 - 10:09 AM

Swimming with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Swimming - Emerald Hills 8:45 - 10:05 AM

with Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Millennium 10:17 AM - 11:41 PM

Swimming with Shane Clark

Sr. Varsity Ladies Volleyball - Tavel to Sturgeon

with Nadine Stefiuk

Tuesday, October 31, 2017
AJS Student Council to Ardrossan Memorial Hall 3:30 PM - 9:00 PM
Time: 12:00 am

with Mrs. Stefiuk

Field Trip: PE 10/20 Nutritional Days 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Millenium Place

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell

Field Trip: PE 30 Nutritional Days 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Wednesday, November 1, 2017
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, November 2, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 2:00 - 3:00 PM

Swimming with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 30 Yoga 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Millenium Place

with Paul Schwartz

Friday, November 3, 2017
Day 2
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Spin Class) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 30 Jujitsu 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Ardrossan Rec Centre

with Paul Schwartz

Football - League Championship at 7:30 PM @ Clarke Stadium

with Mr. Paul Schwartz and Mr. Jon Campbell

Jr. Developmental Girls Volleyball at F.R. Haythorne 3:30 PM

with Mrs. Marla Gordulic

Saturday, November 4, 2017
Jr. Developmental Girls Volleyball at F.R. Haythorne

with Mrs. Marla Gordulic

Sunday, November 5, 2017
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, November 6, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Millennium 8:43 - 10:09 AM

Swimming with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Swimming - Emerald Hills 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Millennium 10:17 AM - 11:41 PM

Indoor Soccer with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Booster Juice
Time: 12:00 am

with Paul Schwartz

Jr. Varsity Ladies Volleyball - City Championship Playoffs

with Brandin St. Peter

Sr. Varsity Ladies Volleyball - City Championship Playoffs Jasper Place

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - City Championship Playoffs @ Jasper Place High School

with Kelly Ferguson

Visit by Concrete Theatre - The Bullying Project Presentation for Grade 7

Concrete Theatre will be visiting our grade 7 classes to present The Bully Project.

with Mrs. Tamia Richardson

Tuesday, November 7, 2017
Day 2
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Millenium Place

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell.

Field Trip: PE 30 Ardrossan Rec Centre 10:17 AM - 11:41 PM

Spin Class with Shane Clark

Jr. Varsity Ladies Volleyball - City Championship Playoffs

with Brandin St. Peter

Sr. Varsity Ladies Volleyball - City Championship Playoffs Jasper Place

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - City Championship Playoffs @ Jasper Place High School

with Kelly Ferguson

Wednesday, November 8, 2017
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre 8:43 - 10:09 AM

Spin Class with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Jujitsu 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Millenium Place

with Paul Schwartz

Jr. Varsity Ladies Volleyball - City Championship Playoffs

with Brandin St. Peter

Sr. Varsity Ladies Volleyball - City Championship Playoffs Jasper Place

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - City Championship Playoffs @ Jasper Place High School

with Kelly Ferguson

Thursday, November 9, 2017
Day 2
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 SP Bowling Alley (Bowling) 8:45 - 10:05 AM

with Brandin St. Peter

Field Trip: PE 10/20 Sherwood Bowl 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Sherwood Bowl 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Rec Fit 7 - Nutrition Day

with Mrs. Gordulic

Field Trip: Strathcona County Art Gallery 501 - Grae 9 Science Students 12 PM - 3 PM

with Justin Schiltroth

Grade 9 Immunizations 8:45 AM
Remembrance Day Ceremonies

Grades 7, 9 and 11 at 10:20 a.m. and Grades 8, 10 and 12 at 11:00 a.m. Please join us.

 

Friday, November 10, 2017
School Closure Day - No School
Saturday, November 11, 2017
Football - Provincial ¼ Finals: TBD

with Mr. Paul Schwartz and Mr. Shane Clark

Remembrance Day
Monday, November 13, 2017
Fall Break
Tuesday, November 14, 2017
Fall Break
Wednesday, November 15, 2017
Fall Break
Thursday, November 16, 2017
Fall Break
Sr. Varsity Ladies Volleyball - Zone Playoffs (TBD)

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - Zone Playoffs (TBD)

with Kelly Ferguson

Friday, November 17, 2017
Fall Break
Sr. Varsity Ladies Volleyball - Zone Playoffs (TBD)

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - Zone Playoffs (TBD)

with Kelly Ferguson

Saturday, November 18, 2017
Field Trip: PE 10/20 Swimming - Emerald Hills 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St. Peter

Football - Provincial Semi Finals: TBD

with Mr. Paul Schwartz and Mr. Jon Campbell

Sr. Varsity Ladies Volleyball - Zone Playoffs (TBD)

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - Zone Playoffs (TBD)

with Kelly Ferguson

Sunday, November 19, 2017
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, November 20, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Millennium 8:43 - 10:09 AM

Indoor Soccer with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 8:45 - 10:05 AM

Indoor Soccer with Mr. Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Millennium 10:17 AM - 11:41 PM

Indoor Soccer with Shane Clark

Tuesday, November 21, 2017
Day 2
Field Trip: PE 10/20 Millennium 8:43 - 10:09 AM

Indoor Soccer with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Spin Class

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell.

Wednesday, November 22, 2017
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Field Trip: PE 10/20 Millennium 8:43 - 10:09 AM

Indoor Soccer with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 8:45 - 10:05 AM

Indoor soccer with Mr. Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Millennium 10:17 AM - 11:41 PM

Indoor Soccer with Shane Clark

Thursday, November 23, 2017
Chemistry Demos for All Grade 9's during Block 3

with Mr. Justin Schiltroth - Lucio Gelmini from MacEwan University will be doing Chemistry demonstrations for all grade 9’s during block 3 on November 23.  We request that the kids bring in a $5 donation as Lucio does these presentations as a fundraiser for the Ride to Conquer Cancer. 

Field Trip: PE 10/20 Millennium 8:43 - 10:09 AM

Indoor Soccer with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 8:45 - 10:05 AM

Indoor Soccer with Mr. Brandin St. Peter

Sr. Varsity Ladies Volleyball - Volleyball Provincials (TBD)
Sr. Varsity Men's Volleyball - Volleyball Provincials (TBD)

with Kelly Ferguson

Friday, November 24, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Curling 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Curling 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Sr. Varsity Ladies Volleyball - Volleyball Provincials (TBD)

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - Volleyball Provincials (TBD)

with Kelly Ferguson

Saturday, November 25, 2017
Football - Provincial Championship at Lacombe

with Mr. Paul Schwartz and Mr. Jon Campbell

Sr. Varsity Ladies Volleyball - Volleyball Provincials (TBD)

with Nadine Stefiuk

Sr. Varsity Men's Volleyball - Volleyball Provincials (TBD)

with Kelly Ferguson

Sunday, November 26, 2017
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, November 27, 2017
Day 2
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Arena 8:43 - 10:09 AM

Hockey/Broomball with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St. Peter

Field Trip: PE 10/20 Glen Allan Rec Centre (Racquetball) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 30 Ardrossan Arena 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Rec Fit 7 - Emerald Hill Aquatic Centre

Lane Swim - with Mrs. Gordulic

Parent Advisory Council Meeting 6:30 pm
Location: Learning Commons (Library)
Tuesday, November 28, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Arena 8:43 - 10:09 AM
Time: 12:00 am

Hockey/Broomball with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St. Peter

Field Trip: PE 10/20 Millennium Place 2:00 - 3:00 PM

Swimming with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Booster Juice

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell.

Field Trip: PE 30 Ardrossan Arena 10:17 AM - 11:41 PM

Hockey/ Broomball with Shane Clark

Wednesday, November 29, 2017
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Arena 8:43 - 10:09 AM

Hockey/Broomball with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St.  Peter

Field Trip: PE 30 Ardrossan Arena 10:17 AM - 11:41 PM

Hockey /Broomball with Shane Clark

Field Trip: Rec Fit 7 - Emerald Hill Aquatic Centre

Lane Swim - with Mrs. Gordulic

Thursday, November 30, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Arena 8:43 - 10:09 AM

Hockey/Broomball with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Hockey) 8:45 - 10:05 AM

with Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Ardrossan Arena 10:17 AM - 11:41 PM

Hockey /Broomball with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Millenium Place

with Paul Schwartz

Friday, December 1, 2017
Day 2
Drama - Jr. High One Acts
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Curling) 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St. Peter

Sunday, December 3, 2017
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, December 4, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Curling) 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St.  Peter

Field Trip: PE 10/20 Curling 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Glen Allan Rec Centre (Racquetball) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Ardrossan Rec Centre

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell

Field Trip: PE 30 Curling 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Tuesday, December 5, 2017
Band Christmas Concert 6:30 p.m.
Location: Gym A

Ray Basaraba

Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Curling) 8:45 - 10:05 AM

with Brandin St. Peter

Field Trip: PE 10/20 Curling 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Millenium Place

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell.

Field Trip: PE 30 Curling 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Rec Fit 7 - Glen Allen Rec Centre

Racquetball /Squash - with Mrs. Gordulic

Wednesday, December 6, 2017
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, December 7, 2017
Day 2
Field Trip: PE 30 Jujitsu 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Field Trip: Rec Fit 7 - Millennium Place

Ultimate Frisbee -with Mrs. Gordulic

Football Awards Banquet 6 p.m.
Location: Theatre

AS booked by MJ Nam

Theatre

Friday, December 8, 2017
Day 1
Field Trip: Sports Accel 9- Millenium Place

with Paul Schwartz

Football Awards
Location: Theatre and Lobby

Paul Schwartz

Jr. Varsity Stampede Classic Basketball

Kelly Ferguson

Saturday, December 9, 2017
Jr. Varsity Stampede Classic Basketball

Kelly Ferguson

Sunday, December 10, 2017
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, December 11, 2017
Day 2
Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Ardrossan Rec Centre

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell.

Field Trip: Rec Fit 7 - Glen Allen Rec Centre

Racquetball /Squash with Mrs. Gordulic

Field Trip: Sports Accel 9- Millenium Place

with Paul Schwartz

Tuesday, December 12, 2017
Day 1
Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Millenium Place

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell.

Wednesday, December 13, 2017
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Field Trip: Rec Fit 7 - Millennium Place

Ultimate Frisbee - with Mrs. Gordulic

Thursday, December 14, 2017
Day 1
EIPS Basketball Tournament

Mike Gordulic

Friday, December 15, 2017
Day 2
EIPS Basketball Tournament

Mike Gordulic

Field Trip: PE 10/20 Yoga for Today 8:45 - 10:05 AM

with Brandin St. Peter

Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Bowling

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 Mr. Jon Campbell.

Field Trip: Rec Fit 7 - Glen Allen Rec Centre

Racquetball/Squash with Mrs. Gordulic

Saturday, December 16, 2017
EIPS Basketball Tournament

with Mike Gordulic

Sunday, December 17, 2017
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, December 18, 2017
Christmas Week
Field Trip: PE 10/20 Millennium 8:43 - 10:09 AM

Swimming with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Yoga for Today 8:45 - 10:05 AM

with Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Millennium 10:17 AM - 11:41 PM

Swimming with Shane Clark

Tuesday, December 19, 2017
Christmas Week
Field Trip: PE 10/20/30 - Blocks 1 & 4 - Millenium Place

Block 1 with Mr. Paul Schwartz and Block 4 with Mr. Jon Campbell.

Wednesday, December 20, 2017
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Christmas Week
Field Trip: PE 10/20 Sherwood Bowl 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Vertically Inclined 8:43 AM - 12:17 PM

with Shane Clark

Field Trip: Sports Accel 9- Spin Class

with Paul Schwartz

Thursday, December 21, 2017
Christmas Week
Field Trip: PE 30 Muay Thai Kickboxing 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Friday, December 22, 2017
Christmas Week
Field Trip: PE 30 Sherwood Bowl 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Junior High Dance

with Mrs. Gordulic

Monday, December 25, 2017
Winter Break
Tuesday, December 26, 2017
Winter Break
Wednesday, December 27, 2017
Winter Break
Thursday, December 28, 2017
Winter Break
Friday, December 29, 2017
Winter Break
Saturday, December 30, 2017
Winter Break
Sunday, December 31, 2017
Winter Break
Monday, January 1, 2018
Winter Break
Tuesday, January 2, 2018
Winter Break
Wednesday, January 3, 2018
Winter Break
Thursday, January 4, 2018
Winter Break
Friday, January 5, 2018
Winter Break
Sunday, January 7, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, January 8, 2018
Classes Resume
Tuesday, January 9, 2018
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Spin Class) 8:45 - 10:05 AM

with Mr. Brandin St. Peter

Field Trip: PE 30 Glen Allan Rec Centre 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Wednesday, January 10, 2018
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, January 11, 2018
Day 1
Diploma - English Language Arts 30-1 and 30-2 Part A - 9 am - 12 pm
Field Trip: PE 10/20 Yoga for Today 2:00 - 3:00 PM

with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Glen Allan Rec Centre 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Friday, January 12, 2018
Day 2
Diploma - Social Studies 30-1 Part A - 9 am - 12 pm
Diploma - Social Studies 30-2 Part A - 9 am - 11:30 am
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Curling) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Jr. Sr. Bison Bowl Basketball Tournament

with Mike Gordulic

Saturday, January 13, 2018
Jr. Sr. Bison Bowl Basketball Tournament

with Mike Gordulic

Sunday, January 14, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, January 15, 2018
Day 1
Diploma - French Language Arts 30-1 Part A - 9am - 12 pm
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Curling) 2:00 - 3:00 PM

with Shane Clark

Tuesday, January 16, 2018
Day 2
Field Trip: PE 10/20 Ardrossan Rec Centre (Spin Class) 2:00 - 3:00 PM

with Mr. Shane Clark

Wednesday, January 17, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Field Trip: PE 10/20 SP Bowling Alley (Bowling) 2:00 - 3:00 PM

with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Yoga 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Yoga 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

Grade 9 Immunizations
Thursday, January 18, 2018
Day 2
Field Trip: PE 10/20 SP Bowling Alley (Bowling) 2:00 - 3:00 PM

with Shane Clark

Field Trip: PE 10/20 Yoga 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Field Trip: PE 30 Yoga 10:17 AM - 11:41 PM

with Shane Clark

PAT - Grade 9 English Language Arts Part A 9 am - 11 am
Friday, January 19, 2018
Day 1
Field Trip: PE 10/20 Nutritional Days 8:43 - 10:09 AM

with Shane Clark

Sunday, January 21, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, January 22, 2018
Day 2
Diploma - French Language Arts 30-1 Part B - 9 am - 12 pm
Drama - Performing Arts Show
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

PAT - Grade 9 Social Studies 9 am - 10:20 am
Tuesday, January 23, 2018
Day 1
Diploma - English Language Arts 30-1 and 30-2 Part B - 9 am - 12 pm
Drama - Performing Arts Show
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

PAT - Grade 9 Science 9 am - 10:15 am
Wednesday, January 24, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Diploma - Social Studies 30-1 and 30-2 Part B - 9 am - 11:30 am
PAT - Grade 9 Mathematics 9 am - 10:15 am
Thursday, January 25, 2018
Day 1
Diploma - Mathematics 30-1 and 30-2 - 9 am - 12 pm
PAT - Grade 9 English Language Arts Part B 9 am - 10:15 am
Friday, January 26, 2018
Day 2
Diploma - Biology 30 - 9 am - 12 pm
Sunday, January 28, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, January 29, 2018
Day 1
Diploma - Chemistry 30 - 9 am - 12 pm
Tuesday, January 30, 2018
Day 2
Diploma - Physics 30 - 9 am - 12 pm
Field Trip: Rec Fit 7 - Sherwood Park
Time: 12:00 am
Field Trip: Rec Fit 7 - Sherwood Park Mall - Nutrition Day

with Mrs. Gordulic

Wednesday, January 31, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Second Semester Begins
Thursday, February 1, 2018
Day 2
Friday, February 2, 2018
Day 1
Sr. Varsity Bison Thunder Basketball

Kelly Ferguson

Saturday, February 3, 2018
Cheer Competition at Victoria Cheer Championship
Sr. Varsity Bison Thunder Basketball

Kelly Ferguson

Sunday, February 4, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, February 5, 2018
Day 2
Tuesday, February 6, 2018
Day 1
Wednesday, February 7, 2018
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, February 8, 2018
Teachers Convention - No School
Friday, February 9, 2018
Teachers Convention - No School
Saturday, February 10, 2018
Cheer Competition at Athabasca Cheerfest
Sunday, February 11, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, February 12, 2018
Day 1
Tuesday, February 13, 2018
Day 2
Wednesday, February 14, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Thursday, February 15, 2018
Day 2
Drama - Jr. High One Acts
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Friday, February 16, 2018
School Closure Day - No School
Monday, February 19, 2018
Family Day - Stat - No School
Tuesday, February 20, 2018
Day 1
Wednesday, February 21, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Thursday, February 22, 2018
Day 1
Jr. Jr. Hoof Fest Basketball Tournament

with Mike Gordulic

Friday, February 23, 2018
Band "Pops" Concert 7 p.m.
Location: Theatre
Jr. Jr. Hoof Fest Basketball Tournament

with Mike Gordulic

Saturday, February 24, 2018
Jr. Jr. Hoof Fest Basketball Tournament

with Mike Gordulic

Sunday, February 25, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, February 26, 2018
Day 1
Tuesday, February 27, 2018
Day 2
Wednesday, February 28, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Thursday, March 1, 2018
Day 2
Friday, March 2, 2018
Bisons 3rd Annual Archery Tournament
Location: Gyms A and B

Dave McKinnon

PD Day - No School
Saturday, March 3, 2018
Bisons 3rd Annual Archery Tournament
Location: Gyms A and B

Dave McKinnon

Sunday, March 4, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, March 5, 2018
Day 1
Tuesday, March 6, 2018
Day 2
Wednesday, March 7, 2018
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, March 8, 2018
Day 2
Friday, March 9, 2018
Band - Jazz Night 6:30 p.m. at Ardrossan Rec Centre
Location: Ardrossan Rec Centre

Ray Basaraba

Saturday, March 10, 2018
Cheer Competition - True Nonrth Cheer & Dance Championships
Drama - Production Rehearsal
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Sunday, March 11, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Drama - Production Rehearsal
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Monday, March 12, 2018
Day 2
Drama - Production Rehearsal
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Parent Advisory Council Meeting 6:30 pm
Location: Learning Commons (Library)
Tuesday, March 13, 2018
Day 1
Drama - Production Rehearsal
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Wednesday, March 14, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Drama - a.d.c. Production
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Thursday, March 15, 2018
Day 1
Drama - a.d.c. Production
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Friday, March 16, 2018
Day 2
Drama - a.d.c. Production
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Saturday, March 17, 2018
Cheer Competition - Zones
Drama - a.d.c. Production
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Sunday, March 18, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, March 19, 2018
Day 1
Tuesday, March 20, 2018
Day 2
Parent Student Teacher Interviews
Time: 5:00 pm - 8:00 pm
Wednesday, March 21, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Parent Student Teacher Interviews
Time: 5:00 pm - 8:00 pm
Thursday, March 22, 2018
Day 2
Junior High Dance
Friday, March 23, 2018
Day-In-Lieu for Parent Teacher Interviews - No School
Monday, March 26, 2018
Spring Break - No School
Tuesday, March 27, 2018
Spring Break - No School
Wednesday, March 28, 2018
Spring Break - No School
Thursday, March 29, 2018
Spring Break - No School
Friday, March 30, 2018
Spring Break - No School
Sunday, April 1, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, April 2, 2018
Easter Monday - Holiday - No School
Tuesday, April 3, 2018
Day 1
Wednesday, April 4, 2018
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, April 5, 2018
Day 1
Friday, April 6, 2018
Day 2
Saturday, April 7, 2018
Jr. Sr. Bison Cup Badminton Tournament

with Mike Gordulic

Sunday, April 8, 2018
Cheer Practice - Gym A 7:00 AM - 10 am
Monday, April 9, 2018
Day 1
Tuesday, April 10, 2018
Day 2
Drama - In-house Drama Festival
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Wednesday, April 11, 2018
Cheer Practice - Gym A 6:30 PM - 8:30 PM
Time: 12:00 am
Thursday, April 12, 2018
Day 2
Drama - In-house Drama Festival
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Friday, April 13, 2018
Cheer Competition - Provincials Sr. (T.B.D.)
Saturday, April 14, 2018
Cheer Competition - Provincials Jr. (T.B.D.)
Cheer Competition - Provincials Sr. (T.B.D.)
Monday, April 16, 2018
Day 2
Tuesday, April 17, 2018
Day 1
Wednesday, April 18, 2018
Day 2
Drama - Zone 3 Drama Festival
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Thursday, April 19, 2018
Day 1
Drama - Zone 3 Drama Festival
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Friday, April 20, 2018
Day 2
Drama - Zone 3 Drama Festival
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Saturday, April 21, 2018
Jr. Jr. Buffalo Cup Badminton Tournament

with Mike Gordulic

Monday, April 23, 2018
Day 1
Tuesday, April 24, 2018
Day 2
Wednesday, April 25, 2018
Day 1
Thursday, April 26, 2018
Day 2
Friday, April 27, 2018
PD Day - No School
Monday, April 30, 2018
Day 1
Tuesday, May 1, 2018
Day 2
Wednesday, May 2, 2018
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, May 3, 2018
Day 2
Friday, May 4, 2018
Day 1
Monday, May 7, 2018
AJS's Got Talent
Location: Theatre and Lobby
Tuesday, May 8, 2018
AJS's Got Talent
Location: Theatre and Lobby
PAT - Grade 9 English Language Arts Part A 9 am - 11 am
Wednesday, May 9, 2018
AJS's Got Talent
Location: Theatre and Lobby
Thursday, May 10, 2018
AJS's Got Talent
Location: Theatre and Lobby
PAT - Grade 9 Francais/French Language Arts Partie A 9 am - 11 am
Friday, May 11, 2018
AJS's Got Talent
Location: Theatre and Lobby
Jr. High Bison Track Meet All Day

with Mrs. Marla Gordulic

Monday, May 14, 2018
Day 1
Parent Advisory Council Meeting 6:30 pm
Location: Learning Commons (Library)
Tuesday, May 15, 2018
Day 2
Wednesday, May 16, 2018
Day 1
Drama - Jr. High One Acts
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Thursday, May 17, 2018
School Closure - No School
Friday, May 18, 2018
School Closure - No School
Monday, May 21, 2018
Victoria Day - Stat - No School
Tuesday, May 22, 2018
Day 2
Wednesday, May 23, 2018
Day 1
Thursday, May 24, 2018
Day 2
Friday, May 25, 2018
Day 1
Monday, May 28, 2018
Day 2
Tuesday, May 29, 2018
Band - Jr. High & Year End Concert 7 p.m.
Location: Theatre

Ray Basaraba

Wednesday, May 30, 2018
Band - Jr. High & Year End Concert 7 p.m.
Time: 12:00 am
Location: Theatre

Ray Basaraba

Thursday, May 31, 2018
Day 1
Drama - High School Drama Rehearsal
Location: Theatre and Lobby

Wade HaydenTheatre and Lobby

Friday, June 1, 2018
Day 2
Drama - High School Drama Rehearsal
Location: Theatre and Lobby

Wade HaydenTheatre and Lobby

Monday, June 4, 2018
Day 1
Drama - High School Drama
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Tuesday, June 5, 2018
Day 2
Drama - High School Drama
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Wednesday, June 6, 2018
A.M.P.S. Meeting at 6 PM in Band Room

with Mr. Basaraba

Staff Meeting - Early Dismissal 2:13 p.m.
Thursday, June 7, 2018
Day 2
Friday, June 8, 2018
Blue & White Awards Day

Athletics Awards in Theatre

Grade 9 Immunizations 1 PM
Monday, June 11, 2018
Day 2
Tuesday, June 12, 2018
Day 1
Wednesday, June 13, 2018
Day 2
Diploma - English Language Arts 30-1 and 30-2 Part A - 9 am - 12 pm
Thursday, June 14, 2018
Day 1
Diploma - Social Studies 30-1 and 30-2 Part A - 9 am - 12 pm
Friday, June 15, 2018
Day 2
Monday, June 18, 2018
Day 1
Diploma - French Language Arts 30-1 Part A - 9 am - 12 pm
Performing Arts Show
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Tuesday, June 19, 2018
Day 2
Diploma - French Language Arts 30-1 Part B - 9 am - 12 pm
Performing Arts Show
Location: Theatre and Lobby

Wade Hayden

Wednesday, June 20, 2018
Day 1
Diploma - English Language Arts 30 - 1 and 30-2 Part B - 9 am - 12 pm
Thursday, June 21, 2018
Day 2
Friday, June 22, 2018
Day 1
Diploma - Social Studies 30-1 and 30-2 Part B - 9 am - 11:30 am
PAT - Grade 9 Francais /French Language Arts Partie B 9 am - 10:15 am
Monday, June 25, 2018
Day 2
Diploma - Mathematics 30-1 and 30-2 - 9 am - 12 pm
PAT - Grade 9 Social Studies 9 am - 10:20 am
Tuesday, June 26, 2018
Day 1
Diploma - Chemistry 30 - 9 am - 12 pm
PAT - Grade 9 English Language Arts Part B 9 am - 10:30 am
Wednesday, June 27, 2018
Day 2
Diploma - Biology 30 - 9 am - 12 pm
Diploma - Biology 30 - 9 am - 12 pm
PAT - Grade 9 Mathematics 9 am - 10:30 am
Thursday, June 28, 2018
Day 1
Diploma - Physics 30 - 9 am - 12 pm
Last Instructional Day
PAT - Grade 9 Science 9 am - 10:15 am